Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 34 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Joshua Tree

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

 

(Všechny fotky jsou pořízeny při našem zájezdu v roce 2011 fotografem panem Josefem Buriánem a jsou zde umístěny s jeho laskavým svolením) - všechny fotky pana Josefa Buriána najdete zde: http://www.jiznicechy-foto.cz/

 

Joshua Tree National Park  

mapa Joshua Tree ke stažení zde  )

Národní park Joshua Tree leží na jihu Kalifornie mezi Mohavskou a Coloradskou pouští, 140 mil východně od centra Los Angeles, rozloha NP Joshua Tree je 2.554 km2.

Poušť je nezměrně a nekonečně rozmanitá, avšak choulostivá a křehká. Je to krajina formovaná náhlými přívaly deště a klimatickými extrémy. Prší zřídka a déšť je nepředvídatelný. Řečiště jsou obvykle suchá a kaluží je málo. Tato krajina může vypadat jako bez života, ale ve vyprahlém prostředí jsou složité žijící systémy, každá část představuje nepatrně odlišnou funkci a každá část je odkázána na jiný systém, aby přežila.

V NP Joshua Tree se setkávají dvě pouště, dva rozsáhlé ekosystémy, jejichž charakteristika je určena primárně nadmořskou výškou. Několik oblastí jasněji ilustruje kontrast mezi horskou a nížinnou pouští. Coloradská poušť dosahující nadmořské výšky kolem 1.000 m, zaujímá východní polovinu parku, dominantní je tzv. kreozotová buš. Za pozornost v této aridní oblasti stojí i malá hnízda plná pavoučků ocotillo a „skákavý“ kaktus cholla. Výše, kde je větší vlhko a mírně chladněji – v mohavské poušti – je jedinečná lokalita podivně vypadajícího stromu Joshua, jehož četný porost se objevuje v západní polovině parku. Oázy představují dramatický kontrast oproti suchému , vyprahlému okolí. Oázy s pětivějířovitými palmami charakterizují park a indikují těchto několik oblastí, kde vyvěrá nebo se pod povrchem objevuje voda, aby pokryla nároky těchto majestátních stromů. Oázy, dříve sloužící návštěvníkům pouště, nyní oplývají zvěří.

Dříve v oblasti žili indiáni, koncem 19.století přišli do pouště pionýři, hledači zlata a dobytkáři. Vystavěli vodní nádrže a protkali krajinu štolami, hledajíce zlato. Odešli a zanechali po sobě pozůstatky v podobě dolů.

Porost: strom joshua, jalovec kalifornský, palma vějířová, kaktus ocotillo a yucca mohavská.

Zvěř: ještěrka, zajíc, kojot, krysas kangaroo, sova, rys, orel zlatý, chřestýš, tarantule (není jedovatá, ale kousnutí bolí).

Joshua Tree. Yucca brevifolia. Juka krátkolistá. Rostlina značně nezvyklá, nepodobná stromům, jak je známe z našich lesů a zahrad. Dokonce ani letokruhy nemá. Přírůstek činí zhruba 1 palec ročně. Zpočátku to vypadá jako juka, co mívají lidé za oknem v květináči. Roste si přímočaře nahoru. A pak si jednou vykvete nebo ji zlovolný hmyz připraví o špičku - a ejhle, vyrazí boční výhon. Prý libovolným směrem. A to se opakuje víckrát a máte tu podivný rozcuchaný stromek, jehož ručky jsou rozhozené všemi směry.

     

Legenda o vzniku Joshua Tree

No a teď si představte následující situaci: Vozy osadníků kodrcají pouští. Mají za sebou dalekou cestu z osad u Velkého solného jezera, kola poskakují po nerovném povrchu, děti už ani nebrečí a je to dávno, co ženy přestaly reptat. Nálada nic moc. Alespoň že ti Indiáni jim dávají pokoj. Vůdce karavany sedí zadumán s opratěmi v rukou a přemýšlí, jak karavaně zvednout náladu. Samozřejmě, že byla kratší cesta... Jenže přes Sierru Nevadu se nedá s vozem ani s dětmi. A když ji chcete objet z jihu, postaví se vám do cesty Údolí smrti, místo, kde jedete celý den a hory na druhé straně se vám nepřiblíží ani o kousek. A tak jeli ještě víc na jih. Všude poušť, vody málo, cesta se protahuje. A jak tak sedí v chmurných myšlenkách, mraky se roztrhnou a paprsky zapadajícího slunce ozáří postavu nadlidského vzrůstu s rukama zdviženýma v žehnajícím gestu: Hle, to Jozua nás vítá do země zaslíbené! Mezi osadníky to zašumí: Zázrak! Unavené oči se rozhlédnou a zjistí, že postava není sama. Támhle je další. A ještě jedna.

Vtom se za vůdcem karavany rozhrne plachta a ozve se hádavý ženský hlas: "To už tě to zas bere, Joshi? Dyk to jsou obyčejný stromy! Koukej radši na cestu, je to tu samej výmol a kámen a děti sebou vzadu házej jak nudle v bandě!" A kouzlo je pryč. Ještě večer, u ohně ze dřeva těchto "nejodpudivějších reprezentantů rostlinné říše" (jak je komentoval jeden z pozdějších návštěvníků tohoto kraje) padne pár vtipů na téma "Jozuův strom". A tohle jméno téhle podivné rostině, které by laik jen stěží hádal příbuzenství s lilií, už zůstane.

Ale on neroste jen tak někde. Pokud ho chcete vidět, musíte na jihozápad Spojených států, do Mohavské pouště. Ta je charakteristická také tím, že se rozkládá ve vyšších nadmořských výškách, zhruba okolo tisíce metrů. Níž už tyto podivné stromy nerostou.

                          

Těšíme se i na Vaše krásné fotky - které také rádi zveřejníme !