Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 33 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Předodjezdové podrobné instrukce k zájezdu USA s Yellowstonem 2022

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

Vážení klienti, v době pře COVIDem jsme se většinou 1 měsíc před odjezdem na zájezd osobně sešli a probrali den po dni program zájezdu a především potřeby na zájezd tak, abyste si mohli zájezd co nejlépe užít. Vzhledem k pandemii a k faktu, že většina účastníků je ze vzdálených míst ČR od Prahy, připravil jsem letos pro Vás tuto schůzku formou co nejpodrobnější informace zde na webu a zařadil jsem do ní časté dotazy, které se vyskytly během těchto schůzek v období 23 let, co zájezd pořádáme (1999 - 2022).

  

USA velký okruh s Yellowstonem  
30.04.2022  
sraz 4.00 ráno ! Terminál 2, druhé podlaží, ihned za vchodem A
KL 1350 PRAHA – AMS  06:00-07:30h let 1,5 h, občerstvení pití a pytlík oříšků
KL 605 AMS –  SFO 09:50-11:45 h let 10 h, 55 min, 2 x  jídlo

 

Příjezd na letiště - najedete na rampu směr Terminál 2 - viz prostřední tabule

na letišti - Terminál 2, druhé podlaží, ihned za vchodem A (který je úplně vpravo) Vás bude čekat Váš průvodce

Mgr. Martin Jelínek (řečený Maarty), který s Vámi poletí od Prahy zase až do Prahy zpět.

Co s sebou ? Otázky a odpovědi

 • Zavazadla - kufr - povolen je do max. 23 kg/os., ale vejdete se tak do 15 - 17 kg. Ne plastové kufry - proč ? Protože se často stává, že při manipulaci na letištích ať už v Praze, Amsterdamu, San Franciscu nebo LA (Los Angeles) dojde k poruše - zastavení pásu a pak zřízenci vyhazují z letadla kufry do připravených velkých košů. Mnohokrát se stalo, že skořepinový, resp. plastový kufr při této manipulaci praskl. Letecká společnost sice později nový kufr proplatila, ale účastník zájezdu místo toho, aby obdivoval krásy USA, tak se první dny zájezdu jen sháněl, kde si koupit nový kufr, resp. jak nahradit poztrácené věci. Proto raději zvolte úplně nejobyčejnější kufr třeba z tržnice, který kupodivu toto zacházení lépe snese a nikdy se zatím nestalo, že by z něj věci vypadly. Další důvod je, že tyto látkové kufry zaberou v autě, kterým budete po USA jezdit podstatně méně místa, jsou skladnější a lépe se s nimi manipuluje.
   
 • Příruční zavazadlo - do příručního zavazadla si dejte alespoň 2 sady spodního prádla a všechny léky ! 
 • dvojice - doporučujeme vyměnit si vzájemně do kufrů několik sad spodního prádla, trička, kraťasy, rozdělit hygienické potřeby. Proč ? Zhruba každý sedmý zájezd se stává, že jednomu až dvěma lidem ze skupiny nedorazí kufr. Letecká společnost pak zařídí, že jej obdržíte přímo na hotel druhý nebo třetí den zájezdu, ale pokud máte oblečení na dva dny u svého partnera, lépe se Vám tato případná nepříjemnost přečká. Že by kufr nedorazil ani jednomu z partnerů, se nám zatím nikdy nestalo a snad nestane. Proto ale doporučujeme alespoň spodní prádlo na 2 dny dát do příručního zavazadla.
   
 • Do kufru s sebou k obvyklým věcem zabalte: potravinářskou folii, prací gel či 2 kapsle do automatické pračky, antiperspirant. Proč ? Potravinářská fólie - často si ráno z nákupu z předešlého dne připravujeme svačinu s sebou, neb není vždy zaručené, že zrovna kolem poledne budeme v restauraci nebo že v přírodě bude po ruce fast food. Prací gel - na většině hotelů je k dispozici prádelna - resp. automatická pračka a sušička. Je pohodlnější si 1 x až 2x za zájezd přeprat a mít s sebou méně věcí, než se vláčet s dvojnásobným zavazadlem. Antiperspirant - úpnou pohromou pro celé auto je pravý opak - já jej nazývám zálesák. To je člověk, který ani s sebou nemá kufr a každému hlásí, že přeci na 20 dnů stačí malý ruksáček, kde má jedny náhradní trenýrky. Každý den ráno sice významně každému oznamuje, jak si dal po ránu sprchu, ale že je v jednom neuvěřitelně zapáchajícím tričku již 8. den, a že ostatní lidé, kteří jsou s ním v jednom automobilu se snaží od něj odsednout, aby nemuseli čuchat jeho pot, to nevnímá. Proto prosím, vyvarujte se i tohoto druhého extrému a používejte i antiperspranty, které zaručí, že po procházce na sluníčku a opětném nastoupení 10 osob do automobilu bude stále kolem Vás příjemný vzduch. 
 • funkční termoprádlo nebo oblečení do zimy - raději více vrstev. Vycházejte prosím z odhadu teplot z přiloženého itineráře a podle toho si připravte s sebou na zájezd oblečení do chladnějšího i teplejšího počasí. V itineráři naleznete tuto informaci pro každý den zvlášť jako  poslední, pro daný den. Teploty během jednotlivých dnů zájezdu jsou především závislé na nadmořské výšce a místě pobytu. Proto mohou být některý den předpovědi teploty od 5 st. C po ránu a např. o 2 dny později předpověď 35 st. C. Tyto odhady teplot vycházejí z předešlých více než sto odjetých skupin a také z teplot, které byly loni v průběhu května v daném místě.  
 • Boty - pantofle nebo sandály do auta, na výlet do přírody botasky, případně kotníčkové boty s membránou (do bláta, do sněhu, deště). 
  Žádné pohorky nepotřebujete ! Ideálně na přejezdy mějte v autě pantofle nebo sandály a při výletech v přírodě - resp. dojezdu do jednotlivého národního parku se na místě přezujte do botasek a vyražte se skupinou ( ovšem nevykládejte si to jako některé ženy na zájezdu, které s sebou vzaly bílé GUCCI, které byly absolutně nevhodné do přírody - to zase až ne !).

 • Většinou tyto procházky nejsou dlouhé, ale je jich za den hodně. Takže ukázkový den zájezdu vypadá tak, že ráno po snídani se naloží zavazadla a odjíždí se a přejezd trvá cca 2 až 3 h do národního parku. Zde se zastaví na 1. parkovišti a následuje třeba jen 1 km procházka, poté se popojede autem 2 km a následuje druhá miniprocházka, pak třetí až třeba i třináctá. Takže zastávek je hodně a chození za celý den tak akorát, ale jen ve velkých městech bývá více hodin mimo dosah automobilu a tedy i Vašich zavazadel. Častěji bývají jednotlivé zastávky od 20 min po 1 h a tím s sebou potřebujete jen foťák, případně kameru, a případnou láhev s vodou. 

 • léky - běžné léky si vezměte do příručního zavazadla ! Pokud potřebujete s sebou injekce (např. jste diabetik) - nechte si vyplnit od lékaře zdravotní potvrzení - odkaz zde ( je předpřipravené zároveň v češtině i angličtině ) 

 

Let letadlem z Prahy do Amsterdamu

 • drobné občerstvení
 • vezměte pouze pro cestu tam 2 housky ! Proč? Protože ráno doma ve 2 h asi ještě snídat nebudete, při cestě do Amsterdamu je v letadle k dispozici pouze pití = káva, čaj, voda, limonády, cola, juice. První jídlo obdržíte až cca 1 h po vzletu z Amsterdamu do San Francisca. Proto doporučujeme s sebou na dopoledne právě tyto 2 housky. Po příletu do San Francisca však veškeré nesnězené jídlo nechte na sedačce a nevynášejte ho z letadla. Za přečin je považováno i vnesení na území USA nakousnutého jablka !   
 • 40 min před plánovaným přistáním v Amsterdamu doporučujeme si odskočit na WC ! Cca 30 min před přistáním začíná letadlo klesat a v tuto chvíli už je zakázané opouštět sedačky.

 

Amsterdam

 • po výstupu počkat na průvodce na prvním širším místě ! Skupina se zde znovu sejde a prochází letištěm společně.
 • absolvovat prohlídku
 • ptají se - kdo Vám balil zavazadlo - vše je jen z důvodů bezpečnosti, abyste nevozili balíček od někoho cizího. Proto, pokud rozumíte, nebojte se odpovídat podle pravdy. Oni jen potřebují vědět, že víte, co v zavazadlech máte. Pokud nerozumíte - je to o vzájemné komunikaci rukama a nohama.
 • teprve po odbavení je čas na WC (proto doporučujeme si odskočit v letadle)
 • nedostatek času na případnou restauraci v Amsterdamu - navíc jsou zde vyšší ceny

 

Let z Amsterdamu

 • let Boeing 777
 • let trvá 10 h 55 min
 • po vzletu přinesou oběd,  pak až po 7 h svačinu. Proto 2 housky s sebou !
 • pití v kuchyňkách v letadle volně !  (je možné, že nyní v době pandemie to bude jinak a budou letušky v letadle častěji procházet s nabídkou pití)
 • co nejvíce chodit ! Doporučuji každou půlhodinu vstát a projít letadlem jednou uličkou až do kuchyňky, zde si nabrat vodu nebo juice nebo limonádu, případně si říci letušce o pivo a druhou uličkou projít na druhou stranu a zase se vrátit na své místo a takto chodit co nejčastěji. Let probíhá po celou dobu ve dne, neboť v San Franciscu je o 9 h méně, než v Praze. Nicméně každá minuta spánku v letadle se počítá, neb po příletu do San Francisca Vás ještě čeká zdlouhavé odbavení na letišti, přejezd do půjčovny automobilů a ještě nákup vody a základního jídla. Teprve poté ubytování a vytoužený spánek. Spát byste ale měli jít nejdříve v 21 h večer (ale pro Vás bude 6 h ráno - tedy o 9 h více a budete se cítit jak po nějakém plese). Díky tomu se však velmi rychle přizpůsobí Vaše tělo změně času. Až přiletíte zpět do ČR, bude přizpůsobení časovému posunu podstatně těžší. 
 • 40 min před plánovaným přistáním v SF WC !
 • Letadlo Boeing 777, kterým poletíte
 • Uvnitř letadla jsou 3 místa u okna, pak je ulička, 4 místa uprostřed, druhá ulička a opět 3 místa u okna. Každý má před sebou svůj monitor, na kterém si můžete spustit bohatou nabídku filmů - bohužel jen anglicky, německy, francouzsky a nebo hrát různé hry, nebo si pouštět do sluchátek různou hudbu, případně sledovat mapu a letové informace = výšku, rychlost, vzdálenost do příletu a dobu do příletu, případně sledovat palubní kameru = výhled z kokpitu , kterou je zajímavé pozorovat při přistání. Někdy bývá i zásuvka USB k nabíjení mobilu (máte-li s sebou po ruce kabel k nabíjení). Dá se pak chytrý mobil využít ke sledování filmů, které si předem do mobilu před cestou stáhnete. 
 • Jedno ze dvou jídel, která obdržíte na palubě letu z Amsterodamu do SF. Hlavní jídlo, salát, housky, máslo, sýr, desert, pití aperitiv nebo víno, skleničku vody, coly, případně piva. Kromě těchto 2 hlavních jídel ještě zhruba 3 h po prvním jídle nabízejí letušky buď nanuk, sušenky, bonbóny. Každopádně kdykoli si můžete v kuchyňce sami nalít vodu, colu, limo z připravených táců - viz obr. dole
 • pití v kuchyňkách v letadle volně !

   

Přílet do SF

 • absolutně žádné jídlo - vše nechte v letadle a to raději i povolené věci !
 • i nakousnuté jablko je přečin proti zákonům USA !
 • obrňte se trpělivostí
 • imigrační důstojník - toho zajímá, zda nechcete v USA zůstat a zda zde nechcete pracovat načerno. Pokud mu rozumíte, odpovězte, že jste přijeli se skupinou za poznáním, pokud nerozumíte, tak je mu jasné, že určitě bez znalosti jazyka v USA nebudete chtít zůstat a pracovat zde a tak u něj projdete. Dále na Vás vztyčí prst. To není žádný neslušný posunek, ale názorná ukázka, který prst máte také vztyčit a zanechat otisky jednotlivých prstů.
 • přesun celé skupiny do půjčovny aut ( letištním vláčkem - připomínajícím metro )
 • odjezd a poskládání zavazadel - prosíme muže o pomoc s nakládáním. Prosím kufry a ostatní zavazadla skládejte jako tetris. Menší příruční zavazadla prosím umístněte pod sedadlo. Většinou to prvně vypadá, že se do automobilu Vaše zavazadla vůbec nevejdou, neb při nakládání jste všichni hodně unavení a nevyužíváte místa pod sedačkami pro příruční zavazadla a kufry většinou první den se naskládají náhodně. Nebojte, zatím vždy se vše vešlo a vejde se i tentokrát. Až druhý den ráno budete odjíždět od hotelu a budou se kufry skládat do kufru tak, aby nikde nevznikalo žádné volné místo, najednou se vše vejde ještě s velkou rezervou. 
 • Odjezd do supermarketu na nákup vody a jídla. I Váš průvodce i řidička druhého automobilu nebudou mít s sebou vůbec žádné jídlo. Doporučujeme opravdu nebrat vůbec, tedy zcela nic. Dozvíte se sice, že některé originálně zabalené - tedy nenačaté jídlo je sice možné do USA přivézt, ale velmi důrazně to nedoporučujeme ! Totiž kufry stojí na pásu a pejsci vyčuchávají, kde by mohlo být jídlo. Tyto kufry se pak otevřou. Vy jste sice povoláni ke svému kufru, ale následující sborka a rozborka je opravdu nepříjemná, navíc u ní nemůže být přítomen Váš průvodce. Většinou to také zdrží celou skupinu nejméně o 1 h. Proto důrazně doporučujeme nebrat vůbec nic od jídla,  slibujeme, že ihned z půjčovny jedeme směrem k hotelu a po cestě nakoupíme základní potraviny a vodu v supermarketu.
 • nákup vod v supermarketech Wal-Mart nebo Vons na další dny.

 

Popis automobilu 

 •  
 • starší typ vanu Chevrolet s 15 ti sedačkami. U tohoto typu je potřebné zadní čtyřsedačku vyjmout a otočit, aby se na ní dala zavazadla naskládat. Máme objednané 12ti místné Fordy, ale vždy je slíben typ automobilu a je zde formulace nebo podobný. Proto se přiravujeme i na variantu, že by nám v autopůjčovně vydali tento typ automobilu = tzv. vanu 

 •  

Takto vypadá 15ti místná verze Fordu, my máme objednánu 12-ti místnou, která má o 1 řadu sedadel méně a vzadu je tak více prostoru na zavazadla.

Další dny

popis jednotlivých dní, přibližný odhad teplot - toto vše najdete v přiloženém itineráři. Pro každý den je v něm přibližný časový itinerář. Je skutečně přibližný. Informace od Vašeho průvodce jsou přizpůsobené aktuální situaci a jsou proto nadřazené tomuto itineráři. Proto jej berte pouze jako informační. Dále v itineráři pro každý den naleznete adresu hotelu a především jeho vybavení (červeně). To je pro Vás důležitá informace - podle toho si můžete předešlý den nakoupit potraviny - tedy zda je na pokoji lednička, zda je na pokoji mikrovlnka nebo naopak není.

Snídaně - kromě hotelu Ramada v Draperu jsou snídaně na každém hotelu. Může se však stát, že za aktuální COVIDové situace hotel místo běžné plnohodnotné snídaně pouze rozdá balíčky se zjednodušenou snídaní s sebou.

Popis itineráře - teplot - v itineráři jsou pro každý den a dokonce i zvlášť dopoledne i odpoledne odhadnuté teploty z předešlých zájezdů a z loňských teplot pro danou oblast ve stejném měsíci. Zažili jsme 40 st. vedra v Las Vegas a o 3 dny později 4 st. C, poletující sníh při přejezdu ke Grand Canyon. Opravdu rozsah denních teplot je od -5 st. C v Yellowstonu po +40 st. C v Mrtvém údolí. Tyto odhadnuté teploty by Vám měly posloužit k tomu, zda si na následující den připravit jen kraťasy a tričko, nebo zda naopak budete potřebovat dlouhé kalhoty a po ruce v příručním zavazadle mít teplé spodní prádlo.   

Popis CD - ve chvíli, kdy Váš průvodce Mgr. Martin Jelínek usedne jako řidič do automobilu, musí se plně soustředit na řízení. Stejně tak řidička druhého automobilu, paní Kristýna Moreschini (sestra Maartyho). Oba automobily jsou propojené vysílačkami.  Proto máme pro Vás připravená namluvená CD, resp. flashky s náhravkami namluvenými mnou a mým synem. Tyto nahrávky se zároveň budou spouštět v obou autech najednou a jsou na nich informace o historii USA a také vždy dopředu informace k návštěvě daného města nebo národního parku. Často účastníci zájezdu chtějí pustit toto povídání před návštěvou parku a poté znovu po návštěvě - kdy už si umí vybavit, co vlastně vše viděli.

Popis běžného průběhu dne - ráno kolem 8 h po snídani nakládání zavazadel (trvá cca 15 min), krátká info schůzka (cca 5 min),  odjezd od hotelu a cca 2 h přejezd do prvního národního parku pro daný den.
Kolem cca 10.30 dojezd do n.p. Zde jsou vždy dobře vybavená WC, možnost návštěvy info centra a zde možnost nákupu map a suvenýrů, případně je k dispozici restaurace (jen v některých n.p.). Poté několik zastávek a procházek v parku. Odpoledne delší přejezd. Během něj zastávka u benzínové pumpy.
Na každé pumpě je možné zakoupit jídlo fast-foodového typu. Všude mají kuřecí řízky, ale doporučuji, pokud mají i něco jiného, vzít tuto druhou možnost. Mnohokrát totiž nic jiného nemají. První dny to nevadí. Řízky jsou levné, velmi dobré, ale občas se to sejde tak, že po 7 dnech už Vám řízky doslova lezou ušima a uvítáte každé čínské bistro a nebo teplé oddělení v supermarketu, kde kromě řízků mívají i rostbeef, čínské nudle, různé polévky, grilované kuře apod.
U každé benzíny navíc bývají samoobslužné pulty k přípravě kávy. Vy platíte za velikost kelímku. Zapomeňte na české kelímky v automatech na kávu. Zde ty nejmenší mají minimálně 10 oz = cca 3 dcl, středně menší velikost 17 oz = cca 0,5 litru, normální 25 oz x 30 ml = 750 ml = 0,75 l, velké 33 oz = 1 l. Je k dispozi konvice s překapávanou kávou a velký výběr mini kelímků s mlékem s různými příchuťmi - ať už rádoby irské kávy, přes různě navoněná a značně přeslazená mléčka. Tyto všechny přísady jsou již zahrnuty v ceně kelímku. Pokud to dostatečně nenaředíte překápávanou kávou, odnesete si 1 litr hustého přeslazeného kávového nápoje - pro představu asi, jako by Vám u nás z běžného automatu na kávu byl vydán kelímek s capuccinem o velikosti 1 litru.
Ale zpět k programu dne.
Pozdě odpoledne například návštěva města nebo zajímavosti poblíž trasy. Znovu přejezd do cílové destinace pro tento den. Nákup v supermarketu, který je většinou do cca 7 min jízdy od hotelu, kde budete pro tento den bydlet. Je to z toho důvodu, abyste si mohli v teplém oddělení zakoupit večeři a např. pivo a mohli si to v klidu sníst večer na pokoji v hotelu. Pak následuje kraťoučký přejezd na hotel, ubytování a buď podle itineráře večerní procházka po městě se zastávkou v restauraci nebo si sníte na pokoji to, co jste zakoupili v supermarketu. Např. grilované kuře a čerstvé hranolky, nebo hotové jídlo ve vaničce k ohřátí v mikrovlnce.  Nocleh. 

ALKOHOL

 • Nákup alkoholu v supermarketech -  většinou v regálech naleznete pouze pivo. Pokud byste chtěli víno nebo tvrdý alkohol, ten je schován většinou u hlavní pokladny. Často při jeho prodeji chtějí vidět pas a to i v případě, že už je na Vás vidět věk přes 50 a tedy dávno jste nad hranicí věku přes 21 let. Ceny alkoholu jsou výrazně nižší, než v ČR. Balení naopak výrazně větší - běžná láhev 2,8 litru whiskey stávala neznačková 10 USD a značková 15 až 20 USD. 
 • Pozor, alkohol nesmíte pít v automobilu a nesmíte jej pít ani na parkovišti !  Nesmíte mít v autě otevřené láhve alkoholu ! Pokud převážíte alkohol v načatých láhvích, musíte je mít v kufru auta a nikoli v prostoru pod sedačkou !
 • Pokud máte potřebu pít alkohol někde venku, musíte mít schovanou např. plechovku piva v papírovém sáčku, aby nebylo vidět, co pijete. Jinak se vystavujete nebezpečí vysoké pokuty pro Vás i pro řidiče automobilu a navíc odstavení automobilu !  

Alkohol seženete ve všech státech, kromě UTAHU, kde je přísná prohibice a alkohol se zde koupit nedá. Tzn. naopak na 7., 11. a 12. den zájezdu, kdy jsme v UTAHU, si musíte případně pivo nakoupit ve dnech předem.

 

Popis běžného hotelu - např. Quality Inn - Bakersfield

Hlavní budova s recepcí, kde se po ránu podává snídaně a kde je k dispozici čaj a káva

 

Bazény jsou ve výbavě asi všech hotelů, ale bývají často otevřené až po 9 hodině ráno - tedy až po našem odjezdu a večer se zavírají většinou kolem 21 h večer. Mnozí klienti se tak často ihned po večerním ubytování spěchají vykoupat, aby využili dobu do večerního uzavření bazénu.

 

Pokoje na všech hotelech během zájezdu mají 2 manželské postele. Jelikož cestujete celá skupina s ubytováním ve 2 lůžkových - máte tím každý sám pro sebe celou tuto velkou postel s povlečením. Podle itineráře zjistíte, zda je na pokoji k dispozici lednička a mikrovlnka a kávovar a balení čajů a kávy.

 

Koupelny obsahují denně 2 velké osušky, 2 ručníky a předložku před vanu nebo sprchový kout. Vždy je k dispozici mýdlo a malé balení šampónu.

 

 

Snídaně - různé muffiny, toastový chléb, máslíčka, džemíček, donuts, jogurty, někde tavené sýry. Naopak vyobrazené ovoce je jen málokde. Občas bývají vajíčka nebo párky. Často je připravené těsto, které si můžete zapéct jako vafle. K pití bývá káva, čaj, juice, voda.


Plánované společné večeře  - většinou v Las Vegas, ve West Yellowstone a případně v Page jdeme se skupinou na společné večeře. Ve Vegas bývají bohaté švédské stoly za velmi přijatelné peníze. Je to z důvodu, že jednotlivá casina Vás chtějí nalákat na skvělou večeři za přijatelné peníze a přitom Vám vnutit, abyste si zahráli na automatech. Večeři rádi využijeme, naopak hraní na automatech nebo ruletu důrazně nedoporučuji !

 

Vstupy - do nár. parků  + ostatní vstupy

 

Orientační náklady 

parkování, mýtné                                   14 USD/os. za celý zájezd.

Ptáte se proč to není v ceně zájezdu ? Protože když se účastníci zájezdu nepodílí na na těchto vstupech, tak vymýšlejí proč neparkujeme v Universal Studios na parkovišti přímo u výstupu ? Protože normální parking je grátis a tento VIP (o 150 m blíže) je za 60 USD/auto. Stejně tak parkování v absolutním centru San Francisca (SF) se může vyšplhat k částkám až 250 USD/auto, zatímco o 250 m dále v místech, která stejně potřebujeme vidět vychází parkování i tak na vysokých 45 USD/auto, ale už je to výrazně méně. Prostě, pokud se účastníci podílí na těchto platbách, pak jsou dobrými hospodáři pro sebe i pro nás.

 

Další vstupy (orientační částky)

Monument Valley vjezd na osobu cca     16

Parky všechny n.p. vjezd na osobu         50

celkem za osobu                                    80 USD

Parky - kromě Monument Valley a Antelopího kaňonu, které jsou v držení indiánů a platí se do nich vjezd zvlášť za auto i za jednotlivce tak zbytek národních parků se platí vjezd za auto. Cena je velmi příznivá a vychází za všechny ostatní parky dohromady na osobu cca 50 USD za všechny ostatní parky dohromady. 

 

Následujícího se nemusíte účastnit. Orientační ceny včetně daní:

Tramvaj SF                                              8

Terénní vozy Monument Valley              35

Antilopí kaňon                                        66

Lake Powell                                             5

Čínský bufet Page (společná večeře)   20

Stratosféra Las Vegas                           25

Bufet Las Vegas                                    28   (od 25 do 80 USD dle výběru)

Helikoptéra (možno platit kartou)         219   (let nad Grand Canyonem)

Universal Studios                                 114

Mezisoučet                                         520
 

+ denně nákupy cca 18 - 25 USD/os = celkem jídlo cca  380 USD

(možno platit kartou)

 

Veškeré výdaje =  80 + 520 + 380          = 980 USD

 

Kam, resp. kolik lidí obvykle chodí na jednotlivé atrakce ?

Většinou chodí všichni všude. Jen pro let helikoptérou občas v nějaké skupině jednotlivec nebo dvojice nejde buď z důvodu vysoké ceny nebo z důvodu, že se bojí letět helikoptérou, jinak se obvykle zúčastní všichni.
Naopak Cable Car = historická tramvaj v SF, Monument Valley, Antilopí kaňon, Stratosféra v Las Vegas - všude se pravidelně zúčastňují všichni.

 

Proč tedy jednotlivé tyto vstupy navštívit ? 

Cable Car  = tramvaj v San Franciscu využijeme pravidelnou linku, kterou se popovezeme po městě. Je to historická tramvaj - ve skutečnosti lanovka, která je tažena lanem, které je schováno pod povrchem vozovky. Trasa vede nad nejprudšími ulicemi, které pravděpodobně znáte z amerických filmů - např. Deník princezny nebo Bullittův případ.

Terénní vozy v Monument Valley - klikněte zde - cca 2 h projížďka s místními indiány velkým nákladním pick-upem, který má na korbě sedačky pro návštěvníky parku. Dostanete se s ním do vzdálených míst, kam se jinak dostat nelze, navíc indiánský řidič Vás zavede na místa, odkud pořídíte nejlepší fotky, občas zahrají a zazpívají své indiánské písně a rytmy, nebo přivedou koně, na kterého můžete nasednout v vyfotit se na něm. Bývá to sice "stará herka", ale pro Vaši krásnou fotku je ideální, neb kůň stojí na místě a ani se nepohne. Kolikrát jsme jej pozorovali, zda-li je vůbec ještě živý. (nebojte, je !). 

Antilopí canyon - klikněte zde . Fotky uveřejněné na odkazované stránce byly pořízeny během našeho zájezdu ! Pěší prohlídka naprosto ojedinělé přírodní pamětihodnosti, která je v majetku indiánů, pro něž je také vstupné většinou jediným zdrojem peněz. Každopádně tato prohlídka patří k jednomu z vrcholů zájezdu a pořízené fotky většinou k těm vůbec nejlepším.

Stratosféra v Las Vegas - v Las Vegas je hlavní třídou tzv. STRIP. Nemá nic společného se slovem striptease. Je to třída dlouhá přes 3 km, na které se nachází většina nejznámějších hotelů a zároveň casin. Všechna tato casina na sebe chtějí upozornit. Takže zde naleznete např. komplex Venezia - tedy italské Benátky - kde v areálu hotelu a jeho okolí naleznete kanály s gondolami, Dóžecí palác (ve kterém je hlavní budova hotelu i casina), nebo třeba nejznámější most Ponte di Rialto. O kousek dále naleznete areál Paříž - včetně zmenšeniny Eiffelovy veže, Elysejského paláce apod. Na konci této dlouhé ale nesmírně zajímavé třídy stojí hotel s vyhlídkovou věží Stratosphere Tower - na kterou se společně vydáme v pozdějších odpoledních hodinák tak, abychom na vrcholu zažili pohled na město za dne, za soumraku i v noci. Na samém vrcholu věže jsou pak ještě umístněné 3 atrakce, které můžete ale rozhodně nemusíte navštívit. 1. asi nejkratší horská dráha na světě - dlouhá jen několik metrů. Její kouzlo je v tom, že ve výšce 277 m vede přes okraj věže a na konci kraťoučké dráhy, kdy už si návštěvníci myslí, že už je po všem, se najednou zhoupne a na setinu sekundy to vypadá, že se propadne do hloubky pod sebou. Další atrakcí je kolotoč, který se na ohromné ruce přesune z vrchního patra věže nad volný prostor - tedy opět do výšky 277 m nad terénem a do třetice je možné navštívit atrakci "volný pád", která Vás vyveze ještě z vrchního patra k samé špičce věže a odtud se náhle propadne o více než 50 m. Možná, že ještě zajímavější než na tyto atrakce vlézt, je pozorovat návštěvníky, jak zelení z nich vystupují. My ale jdeme na vrchol především pro ten jedinečný výhled !  

Bufetová večeře v Las Vegas - 6. den zájezdu navštívíme Las Vegas. Jelikož předešlé dny jsme se s jídlem lehce odbývali a naše večeře byly většinou fast-foodového typu, přijde nám tato bufetová večeře k chuti.  Můžeme jít pojmout buď relativně skromně. To znamená navštívíme jeden z nejlevnějších bufetů. v casinu Cirkus-Cirkus. Večeře zde obsahuje nabídku zhruba pět až sedm druhů masa, včetně různých pečení nebo steaků, které vám ukrojí kuchař přímo před vámi z velké pečeně nebo z ryby. Dále obsahuje nepřeberné množství salátů a příloh a obsahuje i dezerty a zmrzliny i základní pití, včetně coca-coly vody nebo kávy. Na kávu si můžete dát šlehačku nebo zmrzlinu, na zmrzlinu toping, to znamená jahodovou či čokoládovou polevu. Prostě si tu večeři opravdu užijete. Tato večeře formou švédských stolů Vás vyjde asi na 28 dolarů, což by Vás ale za množství, které zde sníte a za kávu a zákusky vyšlo všude jinde minimálně na dvoj nebo trojnásobek.  Je to z důvodu, že tyto večeře jsou dotované casinem. Než se dostanete do prostor, kde se podávají večeře, musíte totiž projít půlkou casina. A to je pro casino reklama a kvůli ní, je pak Vaše dnešní večeře levnější, než by byla v jiných městech. 
Aktuální nabídku, otevírací dobu a ceny pro rok 2022 můžete zjistit zde  nebo zde , případně video po reklamě zde .
Druhým způsobem je pojmout tuto večeři jako zážitkovou.  A pak máte na výběr tři nejlepší hotely a tři nejlepší bufety ve městě a možná, že nejenom ve městě, ale v celých Spojených státech. Pokud sledujete v televizi pořad Bizarní jídla ve Spojených státech, pak Vám určitě neunikl díl právě o bufetech ve Vegas. Nejproslulejší bufety jsou casinech Wynn a dále v casinech Caesar's Palace a Bellagio. Tyto bufety k běžným nabídkám, které mají i v ostatních bufetech přidávají nožičky od sněžného kraba. Což je pochoutka, kterou například v Čechách v Makru můžete zakoupit zhruba za 2.300 Kč za kilogram. Což jsou tak asi dvě nožičky, ze kterých ale pak ve výsledku máte nějakých pět až deset dkg čistého masa. Zatímco tady si v casínu v tomto bufetu můžete těch klepítek nebo nožiček nabrat dle libosti.  Stejně tak tam můžete ochutnat langusty (humra), kraba, různě velké krevety a všechny možné ostatní plody moře. 
Samozřejmě tyto bufety jsou cenově úplně někde jinde, kolem 70 až 80 dolarů za večeři za osobu. Anebo zvolte kompromis a zvolte raději oběd, který Vás přijde levněji. Např. bufet Bellagio, kde je otevřeno pouze do 3 h odpoledne, ale můžete si zde vychutnat všechny popsané dobroty za 50 USD.
Pokud si můžete tento výdaj dovolit a nebude to například na úkor výletu helikoptérou, pak tuto volbu vřele doporučuji. Bude to možná zážitek na celý život. Já osobně byl jen v Circus-Circus. Když jsem naposledy tento zájezd osobně vedl, tak byl dolar na ceně přes 35 Kč/USD a výběr bufetu tak byl jednoznačně podle ceny. Takže tyto drahé bufety znám pouze z té televize, z těch Bizarních jídel. Ale vypadalo to skvěle !
Buffett v hotelu WYNN
 
Grand Canyon - helikoptéra
Tou vůbec největší položkou na celém zájezdu je výlet helikoptérou nad Grand canyonem. Možná si položíte otázku. Má cenu letět helikoptérou, nebo je lepší letět letadlem? Pro letadlo hraje asi o 20 USD nižší cena a delší délka letu. Zatímco let helikoptérou trvá jen asi 25 minut, letadlem se letí 40 minut. Ale 
je tu jedno velké ALE. Pokud letíte letadlem tak sice navštívíte jakoby větší kus kaňonu, ovšem letíte poměrně blízko hrany kaňonu a letíte více než dvousetkilometrovou rychlostí. To znamená že krajina vám kolem vás ubíhá rychleji než v rychlíku a prakticky nemáte čas zaměřit pozornost na jednotlivosti a na celý kaňon. Sice letíte podél jedné strany několik kilometrů. A podél druhé se vracíte. Ale celkový dojem je určitě výrazně slabší, než když letíte helikoptérou, která se dostane doprostřed kaňonu, kde se prakticky zastaví a vy máte dostatek času prohlédnout si jednu stranu druhou stranu a to vše nafotit. I když nefoťte zbytečně. Pokuste se co nejvíce si zapamatovat, co nejvíce vnímat, co nejvíce ten pohled do sebe nasát. 
Spoustu fotek totiž naleznete na všech možných světových webových servrech. Jsou to fotky od profesionálních fotografů a tak je určitě pro vás důležitější vnímat a zapamatovat si ten okamžik, nežli ztratit celou tu půlhodinu focením a mít pak menší zážitek. 
 
V helikoptéře si nemůžete vybrat místo, které obsadíte. Samozřejmě všichni by chtěli dopředu k pilotovi. Je tam nejlépe vidět, celé kolem vás je to prosklené a navíc máte ten zážitek pozorovat pilota. Ale tato možnost je v rámci pěti pasažérů dána pouze tomu nejméně vážícímu. Pamatuji si příhodu, kdy asi před 15 lety s námi byla mladá paní, která jela na zájezd s největší kamarádkou a její dcerou a s sebou měla fotoaparát za tehdy neuvěřitelných asi 60.000 Kč a neustále zdůrazňovala, že ona by měla být ta, která poletí vepředu s pilotem. Bohužel místa v helikoptéře se přidělují pomocí počítače a jsou přidělována automaticky podle váhy každého pasažéra. Totiž v přístupové hale jste vyzváni vstoupit jednotlivě na čtvereček podlahy, který v sobě obsahuje váhový senzor, který vás automaticky zváží. Ne, nemusíte se bát, není to veřejně viditelný údaj. Počítač automaticky vyhodnotí, kdo by měl jít dopředu k pilotovi a naopak, kdo sedět po stranách. A kdo případně uprostřed. Nemusíte se bát, i z místa uprostřed je skvělá viditelnost, protože vidíte přes obě dvě okna v helikoptéře na pravo i vlevo. 
 
Nicméně tehdy ta paní to nerozdýchala, že dopředu k pilotovi byla vybrána její kamarádka a ne ona. A tak na ní až dokonce zájezdu nepromluvila a velké kamarádství se rozešlo. 
 
Proto na to upozorňujeme předem, že místa v helikoptéře se nedají napevno předem rezervovat, respektivě zasedací pořádek v helikoptéře přiděluje počítač a nedá se ovlivnit. 
 
Proč vlastně letět helikoptérou? 
Protože jak pojedeme od Page a postupně budeme zastavovat na jednotlivých vyhlídkách na Grand canyon, uvidíte jakousi neskutečnou krajinu. Uvidíte vysoké hory, ohromné hlubiny, jak z jiného světa. Nicméně Grand Canyon je tak ohromný, že málokdo v něm uvidí ten samotný kaňon. Ale nedohlédnete a nevidíte tu náhorní plošinu, ze které se vlastně dovnitř koukáte. A nedohlédnete ani na náhorní plošinu na protější, tedy severní straně. Až teprve z helikoptéry, po zhruba pouhých 20 nebo 30 výškových metrech, kdy vzlétnete z letiště, se Vám ukáže celá náhorní deska, a to jak na vaší jižní straně kaňonu, tak na straně severní. Můžete si to představit jako dva stoly, které stojí naproti sobě asi půl metru od sebe. Když koukáte pouze ze strany toho stolu z té desky, tak nevidíte tu náhorní plošinu, tu desku za vámi. A koukáte dovnitř do kaňonu. Ale jelikož je hluboký 1.800 m, tak Vy ani kloudně nedohlédnete na dno. 
Řeku Colorado vidíte jenom na několika málo místech. A vůbec nemáte ten pocit toho kaňonu. Teprve když vyletíte helikoptérou nahoru, otevře se vám ten úžasný pohled na obě dvě náhorní desky, tedy jakoby na ty desky stolu a mezi nimi ta úžasná propast a v ní řeka Colorado. Teprve z vrtulníku jsem konečně pochopil, co vše jsem v minulých 5 h na všech předešlých zastávkách viděl. 
 
Přesto, že tento výlet je kraťoučký a trvá jenom asi 25 minut, určitě stojí zato a vřele jej doporučuji.
Fotky z našeho zájezdu a podrobnosti naleznete zde
 
Universal Studios - Hollywood - klikněte zde
Poslední poměrně velký výdaj a zásah do Vaší peněženky je návštěva Universal Studios- Hollywood. Možná si řeknete - tam jsou atrakce spíše pro děti. To pro mě není. Rád bych vás přesvědčil o opaku. Mezi první atrakce, které jsou všechny již v ceně vstupu, je průjezd celými studii jakýmsi vláčkem. 
Postupně navštěvujete jednotlivé obří prostory s jednotlivými studii. Například projíždíte studiem, které vypadá jako byste byli v metru v San Franciscu. A opravdu. Přijíždí vlak, respektive metro. Když v tom náhle se pod vámi začíná vše třást a zažíváte, jak to asi vypadá při zemětřesení, která se v San Franciscu vyskytují poměrně často. Ale tady je to zemětřesení velmi silné, kdy se před vámi začnou bortit stěny.  Přijíždějící vlak vykolejí a všude kolem vás začne požár. Až přijede hasičská cisterna, která jej chce hasit, ale kterou v tu chvíli zvedne další zemětřesení do výšky a celá cisterna padá na Vás. V tom praskne mohutné potrubí s vodou a ohromná vlna se valí na Vás !
A v tom se celá situace zastaví. Přestává hořet. Cisternu hydraulický zvedák zase vrátí směrem nahoru. Vykolejený vlak se hydraulicky vrátí zpět na kolejiště a všechny popadané sloupy se zase vztyčí. 
 
A očekávají další vláček s návštěvníky, který pojede za vámi, aby se celá scéna zopakovala. 
 
A tady je jedna zajímavost, až Vy vyjedete ven. O kousek dále totiž projíždíte mexickou vesnicí, ve které najednou začne prudce pršet. A kde se vzala tu se vzala povodeň. Jednotlivé potůčky z deště se spojují v mohutnou povodňovou vlnu, která se na vás řítí, aby těsně před vámi zmizela do podzemí 
a to právě do toho předešlého studia - tedy zaplavuje tu stanici metra v San Franciscu .
 
Navštívíte několik 3D resp. asi 4 nebo 5D projekcí, kde kromě 3 rozměrného neuvěřitelně realistického zobrazení navíc cítíte, slyšíte, sedačka s Vámi cloumá, jako byste zrovna jeli a když projíždíte v projekci kaluž, tak kolem Vás vystříkne voda. Když projíždíte loukou, cítíte vonět květiny, jinde si Shreck uleví a Vy cítíte zápach. Ale co je nejdůležitější. Všude kolem Vás jsou rekvizity a postavená města, která Vy znáte a nebo teprve poznáte. Půl roku po návštěvě USA jsem viděl film a najednou mi to v hlavě secvaklo - vždyť tady jsem byl ! Tohle jsem přeci viděl naživo ! A o týden později zase další americký film a zase vzpomínky - zaprvé všechny scény natočené v přírodě jsou z měst a parků, které jste během zájezdu navštívili a místa a domy, které v jednotlivých filmech byly - ty uvidíte právě zde v Hollywoodu.
Právě za tyto budoucí vzpomínky těch 114 USD za vstup stojí.  

 

 

A na závěr na Vás máme dotaz na řidiče mezi Vámi:

Účastníci zájezdu, kdo z Vás jste řidiči, kteří mají naježděno alespoň 200.000 km a pomohli byste nám občas vystřídat průvodce a řidiče prosím ?

Jedná se o to, že některé dny jsou přejezdy opravdu dlouhé až 800 km. Moc by nám pomohlo uprostřed tohoto přejezdu odřídit např. 100 km, kdy si náš průvodce odpočine, nají a může pak znovu převzít volant. Ozvěte se nám prosím ! Děkujeme !

 

ESTA - neboli elektronické vízum. Budeme Vás během cca 14 dnů kontaktovat s formulářem k vyplnění Vašich údajů. 

Prosíme, nahlášte nám - pokud Vám byla někdy zamítnuta žádost o vízum do USA nebo jste byl někdy trestně stíhán (např. jste byl účastníkem nehody) a nahlašte nám - pokud máte jinou národnost - než českou a země narození ČR. Zároveň nám prosím nahlašte, pokud jste byli v Íránu, Iráku, Jemenu, Libyi, Somálsku, Súdánu nebo Sýrii v období od 1. března 2011, včetně; výjimkou jsou služební cesty diplomatů nebo vojáků .   V tomto případě nemůžete jet na ESTA, ale musíte si na Velvyslanectví USA požádat o vízum !

 

Doufám, že jsme Vám těmito rozsáhlými informacemi pomohli v přípravě na zájezd. Pokud budete mít nějaké dotazy, prosím pošlete mi je mailem. Odpovím Vám a zároveň všem ostatním přihlášeným, neb většinou co zajímá jednoho účastníka zájezdu, tak ve skutečnosti zajímá všechny.

 

Těšíme se na Vás !

 

S pozdravem

 

Ing. Bronislav Čížek

ředitel CK SIMON -TOURIST s.r.o.

cizek@simon-tourist.cz

mobil: 602 106 231