Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 31 let

Cahir

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

Cahir – město leží na křižovatce silnic mezi Clonmelem, Corkem, Cashellem a Tippperary. Jeho hrad, jeden z největších v Irsku, se tyčí na skalnatém ostrůvku na řece Suir hned vedle silnice do Corku. Jde o zachovalou anglonormanskou pevnost (už samotné jméno města znamená pevnost) ze 13.stol. Jeho panenský vzhled je trochu klamný, protože byl v následujících stoletích značně přestavován, především pak v 18. a 19.stol. První pevnost si zde vybudoval irský náčelník Conor O´Brien, ale teprve rod anglonormanských hrabat z Ormondu z ní vybudoval jeden z nejsilnějších hradů v zemi. V roce 1599 ho mohutně ostřeloval hrabě z Essenu, nepodařilo se ho dobýt ani Cromwellovým či Vilémovým vojskům, ale pak se z něho postupně stávala troska až do poloviny 19.stol., kdy ho spolu s dalšími městskými budovami nechal zrekonstruovat hrabě z Glengallu. Ve spartánsky zařízeném a vybíleném interiéru zaujme působivý hlavní sál se dvěma původními zdmi a okny z 15.stol.

Vstup do hradu je podél ochranného valu a přivede vás do uzavřeného prostranství středního nádvoří, jemuž dominuje mohutná tříposchoďová hradní tvrz ze 13.stol. V ní najdete padací mříž, místnosti s klenutými stropy a vězení s padacími dveřmi. Odtud se dostanete branou na mnohem rozlehlejší vnější nádvoří a v jeho zadní části se nachází domek, který zde nechal postavit hrabě z glengallu. Promítá se v něm 20 min. film, který se nadšeně rozplývá nad starobylostí jižní části Tipperary.

Na vnitřním nádvoří shlížejí dvě rohově věže směrem ke Corku. Větší z nich pravděpodobně sloužila jako poslední útočiště pro případ, kdyby tvrz padla, a je směsicí řady architektonických období: rovné kamenné schodiště pocházejí ze 13.stol., v hlavní místnosti v přízemí je kamenná klenba z 15.-16.stol. a zrenovovaná část ve velké síni, jejíž schodovité cimbuří odráží sloh 16.stol. Hradby a menší, čtvercová věž na druhé straně nádvoří pocházejí z 19.stol., ale jsou postaveny na původních středověkých základech. Vlevo od této věže vedou schody na dno hradní studně, která hradu zajišťovala vodu v době obléhání. V roce 1961 zemřel poslední lord Cahir a hrad se stal majetkem státu.

 

 

 

 

 

Cahir navštívíme během poznávacího leteckého zájezdu do Irska - viz http://www.simon-tourist.cz/zajezdy-irsko/

 
Podkategorie: