Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 34 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Arches

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

Národní park Arches

(mapa Arches ke stažení zde)

Nachází se v poušti na jihovýchodě státu Utah a je územím s největší koncentrací kamenných oblouků na Zemi. Na ploše 295 km2 je k vidění cca 2 000 skalních oken, oblouků a bran různých velikostí. 

Zdejší kamenné oblouky se vytvořily za mnoho miliónů let z rudohnědého pískovce. Ten je tvořený několika vrstvami, lišícími se tvrdostí a odolností proti erozi. Pod pískovcem je několik set metrů silná vrstva soli, která tu zbyla po odpaření prehistorického moře. Tato vrstva soli se pod tíhou pískovce vytvarovala. Proces dokončila eroze. Oblast je v nadmořské výšce od 1400 až 1 700 m.n.m. a jsou zde velmi studené zimy. Voda která zateče do skalních puklin zmrzne, zvětší tím svůj objem a stává se tak důležitým faktorem přetvářejícím v průběhu milionů let zdejší krajinu.

Nejvíce fotografovanou branou je tzv. Delicate Arch - jejíž snímek je symbolem státu UTAH - který naleznete třeba i na poznávacích značkách

Delicate Arch

Asi před 15 milióny let byla Kolorádská plošina pozdvihnuta a řeky Colorado a Green River odsud odnášely usazeniny. Řeky se zařezávaly do podloží a tak vznikly hluboké kaňony.

 

Největší počet skalních oblouků je v oblasti Devils Garden, kde je i gigantický oblouk Landscape Arch. Tudy také vede 30 km dlouhá vyhlídková silnice, procházející parkem.

Devils Garden

Nejmenším obloukem je Baby Arch (91 cm), největším Landscape Arch měřící přibližně 100 m. Při vstupu do parku si nepochybně všimneme skalního sousoší Three Gossips, které tvoří rozpadlé oblouky.

Three Gossips

Nedaleko od něj je pak Balanced Rock, mnohatunový asymetrický kámen balancující na vysoké skále jen na malé ploše. Mezi nejnavštěvovanější oblouky patří oblouky v lokalitách Devils Garden a The Windows Section.

Balanced Rock

Oblast byla vyhlášena v roce 1929 národním monumentem, v roce 1971 národním parkem.
 

Vzhledem ke strhujícím pohledům na rudohnědé a oranžové pískovcové útvary patří NP Arches k nejfotografovanějším národním parkům na americkém kontinentě.

Ubytování v oblasti Arches

Při zájezdu jsme ubytování v nedalekém městě Green River