Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 34 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Sequoia

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

 

 

Sequoia and Kings Canyon National Parks  mapa n.p. Sequoia ke stažení zde )

Následující fotografie na této stránce byly pořízeny při našem zájezdu v dubnu 2011 fotografem panem Josefem Buriánem, s jehož laskavým svolením můžeme tyto nádherné fotky zde uveřejnit.  Všechny fotky ze zájezdu a další fotky především z jihu Čech naleznete zde: http://www.jiznicechy-foto.cz/

Dvojice národních parků Sequoia a Kings Canyon leží na území státu Kalifornie, na západním úpatí pohoří Sierra Nevada. Stovky kaňonů, tisíce jezer a kilometry chladných zelených lesů podporují ohromující různorodost rostlin a živočichů. Více než 650 km dlouhá a 100-130 km široká Sierra Nevada přesahuje rozlohou Alpy. Šest vrcholů nad 4.200 m.n.m. Panoramatický výhled lze získat z vrcholku obrovitého monolitu Moro Rock (2.050 m.n.m.), první schody na vrchol byly vytvořeny již v roce 1917).

Teploty většinou od mínus 5 do plus 24st. Nad 2.700 m drsné klima neumožňuje růst vysokým stromům a hustému lesu. Nad 3.300 m již nerostou žádné stromy.

V září 1890 založil Kongres národní park Sequoia. O týden později druhý zákon ztrojnásobil velikost Sequoia a vytvořil národní park General Grant, ten se v roce 1940 stal součástí nově vytvořeného národního parku Kings Canyon. Národní park Sequoia je druhým nejstarším NP v USA. Průkopník a ochránce přírody John Muir jej prozkoumal a pojmenoval lokalitu s největší koncentrací obřích sekvojí Giant Forest (Les obrů).

Sequoia NP

Rozloha parku je 1.557 km2. V západní části jsou roztroušeny háje obřích sekvojí, východní polovina je horská, s hlubokými stržemi (až 1.800m). Mt. Whitney 4.417.m.n.m je nejvyšší hora ve 48 státech USA (kromě Aljašky).

Kings Canyon NP

Rozloha parku je 1.833 km2 a představuje nejdrsnější oblast pohoří Sierra Nevada. Kaňony v parku jsou strmé a pusté. Kings Canyon dosahuje vně parku hloubky 2.500 m a v Severní Americe tak nemá hloubkou soupeře.

Největší stromy na světě – obří sekvoje

Kolosální stromy obývají smíšený jehličnatý les jihozápadní Sierry Nevady. Na celém světě rostou obří sekvoje pouze na západních svazích Sierry Nevady  ve výšce 1.500 až 2.100 m.n.m. Největší sekvojové háje jsou v Redwood Mountain v Kings Canyon NP (12,5 km2, 15.800 sekvojí s kmenem silnějším než 30 cm) a v Giant Forest v Sequoia NP (7,3 km2, 8.400 takových stromů). Největší a nejstarší z nich dorůstají výšky 95 m a tloušťka kmene u základny dosahuje až 12 m.

„Většina stromů Sierry zemře na choroby, houby atd.“, napsal John Muir. „Ale nic nezraní velký strom, zdá se být nesmrtelný“.

John Muir měl částečně pravdu. Chemikálie ve dřevu, která způsobuje červené zabarvení vnitřního dřeva, a kůra poskytují odolnost vůči hmyzu a houbám. Hlavní příčinou zániku sekvojí je vyvrácení. Sekvoje nemají kůlový kořen. Namísto toho udržují rovnováhu na mělkém kořenovém systému, který proniká do půdy do hloubky ne větší než 1,5 m a může se rozprostírat až na ploše kruhu o průměru 71 m. Půdní vlhkost, poškození kořenů, silné větry a sněhová pokrývka mohou vést k vyvrácení sekvoje. Měkké křehké dřevo způsobuje, že se kmen po pádu přeláme. Tato příznačná křekhost byla pravděpodobně záchranou pro sekvoje. Uvažovalo se totiž o těžbě tohoto dřeva, ale kvůli snadné lámavosti nevykázalo úspěch. Dnes je většina obřích sekvojí chráněna státem nebo federálními zákony.

Existují 2 druhy sekvojí: sekvoj (redwood) a obří sekvoj nebo přesněji sekvojovec obrovský. Obří sekvoje rostou přirozeně pouze na západních svazích Sierry Nevady, mají sloupovitý kmen, tlusté větve a skořicově hnědou kůru. Sekvoje (redwood) rostou přirozeně pouze v úzkém pruhu podél pacifického pobřeží, tyto sekvoje jsou podobné běžným jehličnatým stromům, jsou štíhlejší. Oba druhy mají v dospělosti vnitřní dřevo do červena zbarvené, ale liší se kvalitou – zatímco obří sekvoj má dřevo křehké, sekvoj z pobřeží má dřevo pružné.

Maximální zjištěné hodnoty:

Parametr Sekvoj (Redwood) Obří sekvoj (Sequoia)
Výška 112 m 95 m
Stáří 2 000 let 3 200 let
Hmotnost 725 t 1 225 t
Tloušťka kůry 30 cm 78 cm
Průměr větve 1,5 m 2,4 m
Průměr kmene u základny 6,5 m 12 m
Rozmnožování semeny nebo odnožemi pouze semeny
Velikost semene podobné semeni rajčete podobné ovesné vločce (0,005 g)
Velikost šišky jako větší oliva jako malé slepičí vejce

Dospělý strom vyprodukuje ročně kolem 2.000 šišek, z nich je asi půl milionu semen – které se rozšíří pouze když jsou šišky otevřeny. Šišky visí na stromech zelené a zavřené po více než 20 let. Veverky nebo nepatrné larvy brouka, který se do těchto šišek zavrtává, mohou způsobit rozšíření semen. Na rozdíl od svých severských příbuzných, kteří jedí semena borovic a jedlí, sekvojová veverka jí pouze měkou tkáň zelených šupin sekvojových šišek. Způsobí to, že šišky uschnou, otevřou se a semena vypadnou.

Obří sekvoje se vyvíjely s požáry. Požár spotřebuje padlé uschlé kmeny a větve, které se nashromáždí v lesním podloží. Jejich popel vytváří úrodné lůžko pro semena a zvyšuje tak možnost přežití sekvojových semenáčů. Cyklické požáry zajišťují uvolnění semen a zúrodnění půdy. Také sterilizují půdu a vytvářejí v lese mýtiny, takže sluneční světlo může dosáhnout k semenáčům. Konečně, požár omezuje konkurenci ostatní vegetace a dává mladé obří sekvoji nejlepší start do života. Bez toho by druh přestal existovat.

Sekvoj General Sherman tree stojí v  Sequoia NP v části Giant Forest a je nazývána největším žijícím organizmem na světě. Odhadované stáří 2.300 až 2.700 let, průměr kmene u základny je 11 m a výšku má 85 m, její největší větev má průměr 2,1 m. Na západ od Mississippi neroste žádný strom, který by byl silnější než nejsilnější větev této sekvoje.  Každý rok přidává General Sheman tolik dřeva, jaké by stačilo na 18-ti  metrový strom obvyklých proporcí.

  • Congress Trail – 3,5 km dlouhá cesta prochází srdcem Giant Forest, začíná u Generála Shemana a poskytuje pohled na nejkrásnější sekvoje.
  • Auto Log – padlý kmen sekvoje, je podélně osekán tak, že se na něj dříve dalo najet autem.
  • Tunnel Log – padlý kmen přes cestu. V něm je vytesán tunel pro pohodlný průjezd autem.
  • Crystal Cave – krápníková jeskyně
  • General Grant – se nachází v Grant Grove v King Canyon NP a tato sekvoj byla Kongresem USA v roce 1926 navržena jako „Národní vánoční strom“. Parametry má téměř stejně impozantní jako General Sherman.
  • Cedar Grove – cedrový háj v Kings Caynon NP.

Žijí zde:

Puma, černý medvěd, rosomák, kuna, kojot, šedá liška, mýval, jelen, veverka, pozemní veverka, svišť, chřestýš, různé druhy hmyzu, motýli, v potocích pstruzi.