Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 34 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Porto Santo

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

  

Porto Santo je portugalský ostrov ležící v Atlantickém oceánu asi 43 km severovýchodně od ostrova Madeira. Má protáhlý tvar a rozlohu 42,17 km². Nejvyšším vrchem je Pico do Facho. V roce 2004 zde žilo 4388 stálých obyvatel.

Ostrov objevili v roku 1418 Portugalci João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira a Bartolomeu Perestrelo, když sem jejich lodě zanesla bouře. Malou zátoku na jižním pobřeží, kde v bouři přistáli, nazvali Porto Santo (svatý přístav). Bartolomeu Perestrelo dostal ostrov od prince Jindřicha Mořeplavce do léna (po zřízení kapitánií darovacím dopisem z roku 1445). Perestrelova dcera se později provdala za Kryštofa Kolumba.

První století osídlování provázely obtíže způsobené nedostatkem vody pro zavlažování a častými útoky pirátů. Osídlenci ostrov zbavili původního, převážně suchomilného nízkého porostu, porazili stromy a dovezli králíky a dobytek. Začala eroze půdy. Pohromou pro místní zemědělství a vinice pak byly kobylky v polovině 19. století. Až počátkem 20. století začaly pokusy o nové zalesnění. Na náhorní plošině se pěstovalo obilí, které se zde pomocí větrných mlýnů i zpracovávalo (kdysi zde bylo 36 mlýnů). Ránu místnímu zemědělství dala výstavba letiště NATO, které zabralo značnou rozlohu půdy. Letiště bylo dáno do provozu roku 1960 a délka rozjezdové dráhy je více než 4000 metrů.

Ostrov Porto Santo, stejně jako všechny ostrovy Makaronézie, vznikl vulkanickou činností. Přesto zdejší 9 km dlouhá zlatá pláž (Praia Dourada) má žlutý, až bílý písek. Ten je tvořen rozdrolenými skořápkami korálů. V jednotlivých etapách vulkanické činnosti bylo zdviženo do výše mořské dno s koloniemi korálů. Jejich erozí vzniklý písek je sfoukáván na závětrnou, tedy jižní stranu ostrova. Písek má léčivé účinky, na ostrově fungují i léčebná zařízení, která jej využívají. Malou světlou písečnou pláž najdeme i na východním pobřeží v zátoce Calhau da Serra de Fora.

Za jasného počasí lze z kopců na ostrově vidět v dálce ostrov Madeira a ostrovy Desertas. Dnes na Porto Santo prosperuje především turistický průmysl a částečně i vinařství. Existuje zde golfové hřiště. Teplota se celoročně pohybuje mezi 18 až 27 stupni Celsia.

Ostrov má každodenní lodní spojení s ostrovem Madeira. Letecké spojení z Madeiry trvá asi 20 minut.