Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 34 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Monument Valley

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

 

Následující fotografie na této stránce byly pořízeny při našem zájezdu v dubnu 2011 fotografem panem Josefem Buriánem, s jehož laskavým svolením můžeme tyto nádherné fotky zde uveřejnit.  Všechny fotky ze zájezdu a další fotky především z jihu Čech naleznete zde: http://www.jiznicechy-foto.cz/

 

Monument Valley Navajo tribal park  

 ( mapa Monument Valley ke stažení zde )

Monument Valley se rozkládá se na hranicích států Utah a Arizona a toto území je součástí indiánské rezervace kmene Navaho. Rozloha území 120 km2. Plato, které formuje dno údolí, leží v nadmořské výšce téměř 1.700 m.n.m. Z něj vystupují osamocené skalní masivy, věže, pilíře a skalní jehly do výšky až 300 m. Krása Monument Valley spočívá v úchvatné scenérii skal, písečných dun, barev, hry světel a stínů, atmosféře indiánského národa a jeho kultury.

Monument Valley - vznik

Před miliony let bylo toto území nížinnou pánví, která ležela pod vodní hladinou. Po stovky milionů let se materiál, který erodoval ze Skalistých hor, ukládal vrstvu po vrstvě, tyto sedimenty cementovaly v průběhu věků ve skálu – pískovec a vápenec. Poté pomalým a mírným tlakem z podloží došlo ke zcela rovnoměrnému vyzdvižení těchto horizontálních vrstev, a tak se pánev stala náhorní plošinou. Vyzdvižení zemského povrchu odvedlo vodu do systému řek. Síla větru a vody, která erodovala krajinu, působila posledních 50 milionů let. Zařezávala se do povrchu plata, odnášela uvolněné částice a zanechala čnít tvrdší materiál ze dna údolí.

Monument Valley byl původně severozápadním cípem rezervace z roku 1868, která byla založena na základě dohody mezi indiány a vládou Spojených států. V roce 1884 byly výkonným nařízením připojeny oblasti severně a západně od Monument Valley k dnešní rezervaci kmene Navaho. Monument Valley bylo prvním parkem indiánského kmene Navaho, park byl založen 1958.

 

Vzduch je zde suchý a průzračný, roční srážky zřídkakdy přesáhnou 200 mm. Tato průzračnost klame zrak – vzdálenosti se zdají být mnohem menší, než ve skutečnosti jsou.

Zajíci, plazi a obojživelníci, jako jsou ještěrky límcové, ropuchy rhaté a chřestýši prérijní. Keřové jalovce, pelyňky, pinie a kaktusy.

Navahové jsou jedním z nejzajímavějších kmenů, jsou nejpočetnějším kmenem v Severní Americe, více jak 180.000 jich žije v rezervaci, která má rozlohu přiblžně jako Západní Virginia. V mnoha směrech fungují jako malý nezávislý stát obklopený jiným velkým státem.