Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 34 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Jedburgh

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

Městečko Jedburgh má kolem 4000 obyvatel. Jeho dominantou je impozantní zřícenina starého opatství Jedburgh Abbey.

Opatství Jedburgh Abbey bylo původně založeno jako převorství augustiánů kolem roku 1138 a to pravděpodobně na místě, kde stával kostel již od 9. století. Ale již v roce 1154 bylo toto převorství povýšeno na opatství. Jedburgh Abbey bylo jedním ze čtyř velkých opatství ležících poblíž hranic mezi Skotskem a Anglií, což také výrazně ovlivnilo rozvoj všech těchto opatství. Na hranicích se stále odehrávala řada menších a větších bitev a válek. Vojenské útoky se postupně stupňovaly až do 16. století. Koncem opatství se však stala protestantská reformace v roce 1560. Přesto (nebo právě proto) na nás dnes shlíží jedna z krásných normanských zřícenin. Okolní podpůrné stavby (kuchyně, jídelna, ložnice apod.) se dochovaly jen v půdorysech.

Dnes je opatství malebnou zříceninou ve které najdete jak prvky románské architektury, tak i prvky architektury gotické. Pokud ale vyjdete po krouceném schodišti na průchod čelem hlavní lodě katedrály a podíváte se po „délce“ katedrály, vypadá to, jako by katedrála byla právě dokončena a gotické oblouky jen čekaly na nové zastřešení a okna na nové zasklení.

Vzhledem k tomu, že opatství stojí na mírném návrší, dodnes tvoří výraznou dominantu města Jedburgh. V její těsné blízkosti je ještě další – dosud používaný – kostel a v okolí se můžete projít mezi hezkými historickými domy, z nichž některé možná pamatují i opatství ještě v plné kráse.

     

Jedburgh Abbey navštívíme během poznávacího leteckého zájezdu do Skotska - viz http://www.simon-tourist.cz/zajezdy-velka-britanie/skotsko/

 
Podkategorie:
  •