Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 32 let

Carnac

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

 

Carnac

Carnac - neobvyklé naleziště dolmenů a menhirů patřící k jedněm z největších záhad světa minulých věků.

Carnac - (bretonsky Karnag) je městečko na severozápadě Francie, u zálivu Morbihan na jižním pobřeží Bretaně . Městečko se stalo známým díky více než 3000 neolitických menhirů, jež se nacházejí v jejím okolí. Nejznámější jsou tzv. „kamenné aleje“ tvořené několika tisíci menhirů rozestavěných v souběžných či vějířovitých řadách v délce asi 1 km. Menhir (z bretonštiny men – kámen a hir – dlouhý) je kamenný blok svisle zasazený do země. Vyskytují se po celém světě. Obvykle beze stop opracování, zřídka je naznačená lidská postava, případně oděv a zbraně. Menhirové sochy jsou známé ze severozápadní Francie, Španělska, Korsiky. Mívají falický charakter, ale jsou i místy s ženskými znaky . Někdy tvoří řady alignement nebo kruhy (kromlech). Vznikají od pozdního neolitu do 2. poloviny 1. tisíciletí př. n. l.

Neolitičtí obyvatelé Bretaně, kteří zde žili před Kelty, vytesali z místního kamene přes 3000 menhirů a rozestavili je do různých uskupení. Podle místních pověr zde prý Merlin ( je znám především jako čaroděj, druid a prorok z legend o králi Artuši) zaklel římské legie v kámen, a proto kameny stojí tak rovně.

Čtyři působivé řady se táhnou borovými lesy a vřesovišti do dálky skoro osmi kilometrů a jsou pozoruhodným důkazem organizačních schopností dávných obyvatel tohoto kraje. Největší seskupení se nachází u vesničky Le Ménec blízko Carnaku, kde je skupina domků obklopena kromlechem tvořeným elipsou z kamenů stojících těsně vedle sebe. Na východ od ohrady v Le Ménec stojí 1099 menhirů uspořádaných do 11 alejí, jež se táhnou až k obzoru. Kameny jsou srovnány podle výšky. Nejblíž k ohradě jsou největší, vysoké 3,7 metru, a dál se stále zmenšují, takže na konci měří jenom 0,9 m. Řady kamenů nejsou přímé; opisují mírnou křivku směrem k severovýchodu a končí u další kamenné ohrady ve vzdálenosti více než 0,8 km.

           

Uskupení v Le Ménec je svou délkou dostatečně působivé, ale nedaleko odtud jsou v alejích v Kermariu, „místě mrtvých“ , ještě větší kameny. Nejvyšší z těchto megalitů je víc než 7 metrů vysoký. Také tyto kameny se stejně jako v Le Ménec rychle zmenšují směrem ke konci seskupení o 1,2 km dál, kde jsou v pravém úhlu umístěny tři obrovské balvany.

Třetí skupina kamenů stojí ještě dál na východ, u Kerlescanu, „místa spalování“. Je to čtvercová ohrada v těsné blízkosti 13 paralelních řad skládajících se z 540 kamenů. A ještě dál východním směrem se nachází asi 100 kamenů skupiny Petit Ménec.

Na zdejším území se nenacházejí pouze stojící kameny, ale je zde i velké množství umělých pahorků, kamenných alejí, dolmenů a kruhů. Některá tvrzení přiřazují těmto symbolům značný astronomický význam, zatímco smysl ostatních zůstává záhadou.