Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 34 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Yosemite

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

 

 

Yosemite National Park (mapa Yosemite ke stažení zde)

Následující fotografie na této stránce byly pořízeny při našem zájezdu v dubnu 2011 fotografem panem Josefem Buriánem, s jehož laskavým svolením můžeme tyto nádherné fotky zde uveřejnit.  Všechny fotky ze zájezdu a další fotky především z jihu Čech naleznete zde: http://www.jiznicechy-foto.cz/

Yosemitský NP se rozkládá v západní části pohoří Sierra Nevada, nadmořská výška 610-3997 m (Mt.Lyell). Park poskytuje tři hlavní přírodní pozoruhodnosti – alpinskou flóru a faunu, háje sekvojí obrovských a Yosemitské údolí. Rozloha parku je 3.080 km2.

Historie Yosemitu začala před 500 miliony let, když Sierra Nevada ležela pod hladinou předvěkého moře. Tenké vrstvy sedimentů se ukládaly na mořské dno, které bylo zvrásněno a vyzdviženo na mořskou hladinu. Současně roztavená hornina vyvěrala ze zemských hlubin, pomalu chladla mezi vrstvami sedimentů a utvořila žulu. Yosemitské údolí je charakteristické kolmými stěnami a plochým dnem údolí. Jeho evoluce začala, když se alpinské ledovce o tloušťce několika set metrů pomalu sunuly kaňonem řeky Merced River. Led se prořezával slabšími sekcemi nezpevněné žuly, vymílal a odíral skálu, ale zanechal neporušené tvrdší části jako El Capitan nebo Cathedral Rock. Pověstný El Capitan se zdvíhá do výšky téměř 1.000 m, výstup na něj patří mezi největší výkony ve skalním lezení.

Svědectví o přítomnosti lidí je z doby před 8-10.000 let, nedlouho poté, kdy ustoupil poslední ledovec. Yosemitské údolí bylo osídleno před 3.500 lety, kdy se zde usadili předchůdci dnešních indiánů kmene Miwok. První běloši spatřili údolí 1833. Dnešní park chrání mimo jiné tři hlavní sekvojové háje Tuolomne, Merced a Mariposa. Yosemitské údolí a háj Mariposa byly svěřeny Kalifornii federální vládou r.1864 za účelem ochrany a tak se staly nejstaršími chráněnými parky. NP byl ustaven 1890.

Yosemite Valley je patrně světově nejproslulejší příklad údolí vytvarovaného ledovcem. Jeho vzdušné vodopády, strmé žulové stěny, kruhovité dómy a masivní monolity v kontrastu s mozaikou otevřených luk s pestrou škálou květin a kvetoucích keřů, dubových hájů a smíšených lesů, z něj dělají jedinečný přírodní výtvor.

Yosemite Falls měří 739 m, je devětkrát vyšší než Niagara, je nejvyšší v USA a 2.nejvyšší na světě.

Duby černé, borovice ponderosa, cedry, jedle dougleska. Vegetační zóny jsou v parku zastoupeny od nížinné v západní části parku až po subalpinskou a alpinskou na východě.

300 druhů ptáků a savců. Medvěd Grizzly vymizel ve 20.letech 20.století. Medvěd černý, sokol stěhovavý, ovce tlusotorohá, vysoká, pumy, velcí motýli Monarch.