Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 34 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Zion

Hledání

     

Seznam zájezdů

Pro zadané parametry nebyly nalezeny žádné zájezdy.
Zkuste buď upravit parametry nebo pokračujte prohlížením zájezdů dle destinací přes odkazy vpravo.

 

ZION National Park mapa Zion ke stažení zde )

Národní park Zion leží na západní straně coloradské náhorní plošiny, v jihozápadním cípu státu Utah. Rozloha parku 592 km2. Nadmořská výška 1.128 až 2.660 m.n.m.

Následující fotografie na této stránce byly pořízeny při našem zájezdu v dubnu 2011 fotografem panem Josefem Buriánem, s jehož laskavým svolením můžeme tyto nádherné fotky zde uveřejnit.  Všechny fotky ze zájezdu a další fotky především z jihu Čech naleznete zde: http://www.jiznicechy-foto.cz/

Od května do října teploty 21-40st. ve dne, 7-24st. v noci. Krátké odpolední bouřky jsou obvyklé v červenci a srpnu. Zima je mírná, teploty okolo 0-4st., ale na náhorních plošinách leží sníh. Na jaře a na podzim dosahuje teplota 27 st. ve dne a 7st. v noci.

Před 170 miliony let, v jurském období, ve kterém se dařilo dinosaurům, pokrývaly místní poušť pravěké masivní písečné duny. Později bylo území zaplaveno mořem a písek byl obrovským tlakem vody stmelen do podoby dnešního pískovce, z něhož je většina skalních útvarů v Zionu. Mnohem později začalo vrásnění zemské kůry, které zvedlo i zdejší krajinu. Vodní toky, které dříve líně plynuly po ploché pláni, začaly nabírat na rychlosti, řítily se z okrajů zvednuté plošiny a začaly se zařezávat do skalních vrstev. Vlastní kaňon je mnohem mladší, řeka Virgin ho začala modelovat před 12 miliony let a ve svém díle pokračuje.

V kaňonu žili po léta indiáni kmene Anasazi, důkazy jejich osídlení sahají až do počátku našeho letopočtu. Po nich zde žili indiáni kmene Pauite, zhruba před 800 lety. Okolo roku 1860 se zde objevili mormonští osadníci. V roce 1909 začalo být území chráněno pod názvem Mukuntuweap National Monument, národním parkem je Zion od roku 1919.

Ráz krajiny – zalesněná náhorní plošina, vysoká témeř 2.400 m, je brázděna hlubokými a úzkými kaňony s věžovitými pískovcovitými útvary. Skalní stěny se zvedají do výšky 600 až 1.200 m nad hladinu řeky Virgin. Park je galerií přírodních skalních plastik z navajského pískovce, které jsou svědectvím síly eroze. Je tu spousta zajímavých skalních forem – od oblouků po výklenky a výmoly. Jedny ze zvláštních skalních útvarů se nazývají hoodoo – čarodějník. Jsou to tajuplné skály připomínající obrovité hřiby (případně jiné tvary podle vlastní fantazie).

Zion Canyon Scenic Drive, silnice dokončená v roce 1930, technický zázrak, tunel 1,8 km.

Podél řeky roste vegetace složená převážně z vrb a jasanů a olší. Na skalách a v jejich úpatí se objevují kapradiny a celá řada kvetoucích rostlin – orlíčky, floxy, opuncie, vstavače a mnoho dalších, které zejména na jaře tvoří na skalách převislé kvetoucí zahrady. Ve skalách je možné nalézt zakrslé opinie a jalovce.

Jeleni, různé druhy ptáků, puma, rys, liška, kojot, skalní veverky, ringtail cat (druh mývala, který má na dlouhém huňatém ocásu srst příčně střídavě černě a bíle pruhovanou), hlodavci, hmyz.